Fotografia teatralna | wystawa

13.10.2022

Wystawa prac wykonanych w ramach drugiej edycji warsztatów fotografii teatralnej prowadzonych przez Tobiasza Papuczysa.

Autorzy zdjęć: Aleksandra Bielenin, Alicja Dacyszyn, Przemysław Gawłowski, Michał Jagodziński, Bogdan Krupiński, Anna Orzyłowska, Paweł Skrzypczak, Karolina Sołtys, Celina Strzelecka, Dagmara Włoszek-Rabska, Monika Zacharewicz, Justyna Żądło

Kurator: Tobiasz Papuczys

Wernisaż: 20 października 2022, godz. 17.00, hol główny Akademii Sztuk Teatralnych Filii we Wrocławiu (Braniborska 59). Wstęp wolny

Współorganizator: Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu

Wystawa stanowi efekt pracy twórczej fotografek i fotografów, którzy przez cały bieżący sezon teatralny mieli okazję dokumentować wydarzenia odbywające się między innymi w przestrzeniach Instytutu Grotowskiego oraz wrocławskiej Akademii Sztuk Teatralnych. To, co jednak zdawało się najważniejsze w drugiej odsłonie warsztatów, to chęć zobrazowania w większej mierze samego procesu teatralnego (rozumianego nie tylko jako próby do przedstawień), niż jego efektów. To również sprawdzanie, czy fotografia teatralna może stać się w pewnych sytuacjach niezależna od samego teatru czy może na przykład być „gatunkowo” stwarzana przez świadome użycie formy fotograficznej, stanowiąc swoisty „punkt widzenia”. W związku z tym uczestnicy kursu skupili się na możliwościach pokazania tego, co w tym procesie niematerialne i relacyjne, a także podjęli się „inscenizacyjnego” patrzenia na otaczającą ich rzeczywistość. Paradoksalnie taki zabieg pozwolił jednocześnie na poszukiwanie istoty teatru w samym teatrze (oraz w procesie jego powstawania), jak również posłużył do wykształcenia umiejętności wizualnej teatralizacji fotografowanych tematów niemających bezpośredniego związku ze sztuką sceniczną, a polegającej na odnajdywaniu pierwiastka teatralności choćby w ulicznych zdarzeniach, codziennych ludzkich działaniach, czy sposobach posługiwania się ciałem.

Wystawa będzie eksponowana przez cały rok akademicki 2022/2023.

Specjalne podziękowania dla Wydziału Lalkarskiego Akademii Sztuk Teatralnych Filii we Wrocławiu za możliwość uczestniczenia w próbach przygotowywanych premier i spektakli dyplomowych.

Tobiasz Papuczys (ur. 1985) jest fotografem teatralnym i dokumentalnym, kuratorem wystaw fotograficznych, teatrologiem, filmoznawcą, wykładowcą uniwersyteckim z kilkunastoletnim stażem. Pięciokrotny finalista Konkursu Fotografii Teatralnej organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, zwycięzca IV edycji w 2018 roku oraz laureaut III nagrody podczas VI edycji tego konkursu w 2020 roku. Fotograf Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. Konsultant artystyczny Cloud Theater przy spektaklach „Technologia jest Istotą” w Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu i „Don K.” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Pracuje na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie prowadzi zajęcia z teatru, filmu, performatywności fotografii, współczesnej kultury wizualnej, oraz w Instytucie Grotowskiego, w którym prowadzi również autorskie warsztaty fotografii teatralnej. Jego fotografie były publikowane m.in. w „Przekroju”, „Polityce”, „Newsweeku”, „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Teatrze”, „Didaskaliach”, „Dialogu”, „Dwutygodniku”, „Odrze”, „Ricie Baum” i „Vogue Polska”. W 2020 roku nominowany do WARTO – Nagrody Kulturalnej „Gazety Wyborczej” za „konsekwentne utrwalanie scenicznych emocji na fotografiach teatralnych, które stanowią dla widzów nieodzowny element doświadczania spektaklu”. Juror VII edycji Konkursu Fotografii Teatralnej w 2021 roku.

www.instagram.com/tobiasz.papuczys

fot. Justyna Żądło
fot. Monika Zacharewicz
fot. KARPATI&ZAREWICZ