Statuetkę WENA 2014 i Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego za wybitnie osiągnięcia w dziedzinie kultury otrzymał Pan Jerzy Makowski!

03.11.2014

Uroczysta Sesja Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z okazji V Święta Województwa Dolnośląskiego odbyła się 18 października w Sali Wielkiej Ratusza we Wrocławiu. Uroczystość była okazją do uhonorowania wybitnych Dolnoślązaków nagrodami i odznaczeniami. Nagrody Marszałka oraz statuetki WENA otrzymali: prof. Jacek Dworski, Andrzej Stachecki, Marcin Markowicz oraz pracownik PWST, Pan Jerzy Makowski.

Jerzy Makowski od 1987 roku pracuje we Wrocławskim Teatrze Lalek, a od 1999 r. w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Jest wykładowcą na Podyplomowych Studiach PWST.  Wykształcił  wielu znakomitych aktorów, którzy występują na europejskich scenach. Współpracuje ze wszystkimi ze teatrami na Dolnym Śląsku. We Wrocławskim Teatrze Lalek pracował przy ok. 50 spektaklach, a w PWST przy ponad 60 spektaklach dyplomowych. Zaprojektował i wytworzył niezliczoną ilość lalek, które są bohaterami  przedstawień teatralnych wystawianych w Polsce i za granicą.  Współpracował z wieloma wybitnymi twórcami teatru i opery, m.in. z Jerzym Jarockim, Krystianem Lupą, Józef Napiórkowskim, Jadwigą Mydlarską-Kowal, Janem Polewką, Peterem Nosalkiem, Wiesławem  Hejno, Adamem Hanuszkiewiczem. Jerzy Makowski to artysta ceniony w kraju i za granicą.

Jacek Dworski jest artystą  rzeźbiarzem, profesorem Akademii Sztuk Pięknych  we Wrocławiu. Zajmuje się medalierstwem, rzeźbą architektoniczną, małą formą rzeźbiarską i rysunkiem. Zbudował od podstaw warsztat odlewniczy najpierw w swojej pracowni,a potem w ASP we Wrocławiu. Prof. Jacek Dworski prowadził Dyplomującą Pracownię Rzeźby,  Pracownię Medalierstwa i Małej Formy oraz Pracownię Odlewniczą  w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W latach 1968 – 1978 realizował prace rekonstrukcyjne w barokowym zespole kościoła i klasztoru w Krzeszowie. Jest autorem ważnych dzieł z dziedziny rzeźby i medalierstwa – wielu medali nagrodowych, projektów monet dla NBP oraz projektów medali bitych. Artysta uzyskał liczne nagrody  i wyróżnienia w konkursach rzeźbiarskich medalierskich w kraju i za granicą. Uczestniczył w wielu wystawach, sympozjach i warsztatach. Prace prof. J. Dworskiego znajdują się w muzeach i kolekcjach polskich i zagranicznych, m.in. w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich,   Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu, British Muzeum w Londynie, Seixal w Portugalii, Scheveningen w Holandii, w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze i w zbiorach prywatnych.

Andrzej Stachecki jest cenionym twórcą filmowym. Jest kierownikiem produkcji i właścicielem firmy  V-Film we Wrocławiu, zajmującej się m.in. produkcją filmów fabularnych i dokumentalnych. Ukończył Wyższe Studium Zawodowe Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej PWSFTViT w Łodzi. Jest członkiem Polskiej Akademii Filmowej. Jest pomysłodawcą i twórcą Festiwalu Filmów Sensacyjnych. Jest głównym organizatorem procesu produkcji filmu. Jako współtwórca pracował przy realizacji wielu znakomitych filmów, takich jak: „Pociąg do Hollywood”, „Matka Królów”, „Yesterday”, „Pograbek”, „Afonia i pszczoły”, „Bezmiar sprawiedliwości”, „Głęboka woda”. Współpracuje z najlepszymi reżyserami m.in. Januszem Zaorskim, Waldemarem Krzystkiem, Janem Jakubem Kolskim, Radosławem Piwowarskim oraz plejadą aktorskich gwiazd m.in. Januszem Gajosem, Janem Fryczem, Janem Englertem, Agatą Kuleszą, Beatą Tyszkiewicz, Danutą Stenką.

Marcin Markowicz jest kompozytorem,  koncertmistrzem orkiestry Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu, animatorem życia muzycznego na Dolnym Śląsku. Od 2005 roku piastuje funkcję Dyrektora Artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Ensemble. Jest założycielem zespołu Lutosławski Quartet. Od 2009 jest koncertmistrzem Orkiestry Akademii Beethovenowskiej w Krakowie.  Koncertował we Francji, w Niemczech, Czechach, Austrii, USA, Holandii, Belgii, Rosji, Turcji i RPA. Prowadzi kursy skrzypcowe i kameralne. Juror Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. Grażyny Bacewicz we Wrocławiu. Stypendysta Fundacji Kultury Polskiej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Saul Cohen Foundation i Roman Totenberg Foundation. Nagrywał m.in. dla Polskiego Radia i CD Accord.  Jako solista współpracował m.in. z orkiestrami Filharmonii Wrocławskiej, Narodową Orkiestrą Symfoniczną  Polskiego Radia w Katowicach, z zespołami z Krakowa i Solingen. Był uczestnikiem wielu znaczących  festiwali na świecie. Jego utwory były wykonywane na festiwalach w Polsce, Belgii, Niemczech, Norwegii, Holandii i USA. Jest autorem muzyki do spektakli teatralnych i filmowych.

Nagrodzonym Panom serdecznie gratulujemy!

Źródło: http://www.umwd.dolnyslask.pl/kultura/aktualnosci/artykul/statuetki-wena-2014-i-nagrody-marszalka-wojewodztwa-dolnoslaskiego-za-wybitnie-osiagniecia-w/