ARCHIWALNY: ČESKÝ DÍPLOM | reż. Piotr Ratajczak

Spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Lalkarskiego PWST w roku akademickim 2016/2017

Tytuł: Český díplom
Spektakl inspirowany m.in. reportażami Mariusza Szczygła
Autor tekstu: Piotr Rowicki

Rodzaj utworu: dramat
Reżyseria i opracowanie muzyczne: Piotr Ratajczak
Reżyseria formy: Wojciech Brawer
Współpraca dramaturgiczna: Joanna Kowalska
Dramaturgia ruchu: Arkadiusz Buszko
Muzyka: Mateusz Winsław
Scenografia i kostiumy: Marianna Lisiecka
Asystent reżysera: Hubert Waljewski

Występują:
Wiktoria Czubaszek, Anna Gabrysz/Julia Rzepecka, Helena Hajkowicz, Agata Jakoniuk, Joanna Kowalska, Monika Stanek, Mikołaj Bańdo, Tomasz Tywoniuk, Kornel Sadowski, Hubert Waljewski

Premiera: 27 lutego 2017 | godz. 18:00 | Sala Czarna | Teatr PWST ul. Braniborska 59, Wrocław

Dział techniczny: Andrzej Kopcza | kierownik
Realizacja światła: Łukasz Mały
Realizacja dźwięku: Bartłomiej Niećko
Obsługa sceny: Jan Tworek | brygadzista, Andrzej Góralski, Zbigniew Hryczyszyn, Rafał Krafczyk, Robert Wolszczak
Garderobiana i rekwizytorka: Krystyna Wiśniewska
Pracownia plastyczna: Ilona Szurkowska | kierownik, Paulina Kasiukiewicz, Teresa Mak, Jerzy Makowski, Marcin Rasiak
Biuro promocji: Cecylia Mazur | kierownik, Joanna Śliwińska 
Realizacja zdjęć: Wrocławska Szkoła Fotografii AFA | Opieka artystyczna: Maciej Urlich

O spektaklu:

Český díplom to próba spojrzenia na czechosłowacką historię XX wieku poprzez opowieść o kilku niezwykłych postaciach z jej kultury i polityki. Krótkie historie, ledwie okruchy biografii, pokazują nam czeski świat i jego skomplikowaną historię w różnych, często tragikomicznych barwach.
Owe historie niezwykłych bohaterów - ekscentrycznych artystów, ludzi zmiażdżonych przez system komunistyczny, rewolucjonistów - starają się podważyć stereotyp Czechosłowacji jako sielskiej krainy dobrotliwych ludzi spędzających życie w karczmie, pijących piwo i zagryzających knedlikiem. Przyglądając się czechosłowackiej historii i mentalności, próbując ją zrozumieć, staramy się dostrzec w odbitym zwierciadle naszą kondycję społeczną.
Marta Kubisova - popularna piosenkarka zniszczona przez system, Lida Baarova - aktorka kolaborująca z nazistami, Otokar Svec - nieszczęśliwy autor największego pomnika Stalina w Europie, Jan Palach - polityczny samobójca, płonąca pochodnia, a nawet Blondynka z filmu "Miłość blondynki", to tylko niektóre z opisanych postaci z czechosłowackiego świata. A poza tym, to jest dyplom... Ćesky díplom... I to jest najważniejsze… Ahoj!

Czas trwania: 2 godz.

Grupa wiekowa: 16 +

Teatr PWST
ul. Braniborska 59, Wrocław

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Wrocław

Partnerzy:
Teatralny.pl
Teatralia
Teatr dla Was
dlaStudenta.pl
PIK Punkt Informacji Kulturalnej
DOKiS.pl
Co jest grane
Wrocławska Szkoła Fotografii AFA
http://rehabklub.pl/
Fundacja Sapere Aude


Opis postaci:

WIKTORIA CZUBASZEK
Marta Kubisova.

Znana i powszechnie uwielbiana piosenkarka Czechosłowacka. Największą sławę przyniosły jej występy z formacją "Golden Kids". Wraz z Heleną Vondrackovą i Vaclavem Neckarem byli eksportowym produktem nr 1 CSRS. Wszystko zmieniło się, gdy nagrała niewłaściwą piosenkę w niewłaściwym czasie.

ANNA GABRYSZ/JULIA RZEPECKA
Jaroslava Moserova.
Czeska działaczka polityczna, lekarka. Wróciła do Czechosłowacji, bo jedyne czego chciała, to pomagać. I pomagała – jak tylko mogła... W '68 Janowi Palachowi, a w 2003 kolejnej żywej pochodni - Zdenkowi Adamecowi...

HELENA HAJKOWICZ
Vera Ceslavska.
Najbardziej zasłużona czeska gimnastyczna, ikona nie tylko lekkoatletyki, ale przede wszystkim buntu przeciwko władzy komunistycznej. Na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku wyraziła swój sprzeciw tak, jak umiała. Po czesku.

AGATA JAKONIUK
Lida Baarova.
Czeska aktorka, znana nie tylko z ekranu, ale też z burzliwego romansu z Josephem Goebbelsem. Jak wiemy, miłość bywa ślepa…

JOANNA KOWALSKA
Olga Hepnarova.
Sama siebie uważała za „chłopca do bicia”. Odtrącana przez społeczeństwo, znalazła wyjątkowy sposób, aby zbliżyć się do ludzi. Swoją ciężarówką marki Praga RN...

MONIKA STANEK
Jana z Kladna.
W komunistycznej Czechosłowacji była jedyną osobą, która jawnie wyznawała zasadę: „Peace & Love”. Kiedy wygrała walkę o wolność swoich przekonań, rozpoczęła inną… O wolność duszy...

MIKOŁAJ BAŃDO
Zdenek „Satanic” Adamec.
Przejął po Palachu imię „Pochodnia Numer Jeden”. Kolejny, który 40 lat później dokonał samospalenia na oczach tłumów.


KORNEL SADOWSKI
Otakar Švec.
Porządny człowiek i świetny rzeźbiarz w cukrze i czekoladzie, staje przed najtrudniejszym zadaniem w życiu jego i całej komunistycznej Czechosłowacji.
Egon Bondy.
Dobrze znany czeski filozof - fekalista. Uważany za „papieża undergroundu”. Poeta i prozaik. Aktywista antykomunistyczny.

TOMASZ TYWONIUK
Jan Palach. Był studentem, stał się symbolem walki o wolność. Stał się Pochodnią Numer Jeden. Odważył się powiedzieć NIE agresji wojsk Układu Warszawskiego na CSRS.
Eduard Kirchberger. Czeski pisarz prozy. Jeśli ma się taki talent do tworzenia fabuł, to grzechem jest nie pisać, więc pisał. Tylko, czy aby na pewno nie napisał nic później?

HUBERT WALJEWSKI
Jan Prochazka. Znany, lubiany, wychwalany, czeski scenarzysta. Opowiada o tym, jak w mgnieniu oka można stracić wiarę, siłę i przyjaciół. „Ucho, cholerne ucho…”
Karel Fabian. Czeski pisarz prozy. Jeśli ma się taki talent do tworzenia fabuł, to grzechem jest nie pisać, więc pisał. Tylko, czy aby na pewno nie napisał nic wcześniej?

 


Recenzje:

Magda Piekarska [Gazeta Wyborcza Wrocław]

Martyna Friedla [Gazeta Wyborcza Opole]

Łukasz Drewniak [Teatralny.pl] 

Grzegorz Chjonowski [Radio Wrocław Kultura]

Zuzanna Zajt [teatralia.pl]