Česky diplom na Festiwalu małych Prapremier w Wałbrzychu

21 września 2017

W czwartek, 21.09 o 18:30, w ramach Festiwalu małych Prapremier w Wałbrzychu będzie można zobaczyć Česky diplom, spektakl dyplomowy IV roku Wydziału Lalkarksiego z roku akademickiego 2016/2017.

O Festiwalu

Ideą Festiwalu małych Prapremier jest stworzenie przestrzeni dla dialogu pomiędzy teatrami lalkowymi w Polsce, prezentującymi spektakle prapremierowe skierowane do publiczności dziecięcej i młodzieżowej. Festiwal ma umożliwić widzom poznanie najciekawszych prapremier polskich teatrów lalkowych, wybitnych artystów oraz różnorodnych technik animacyjnych. Spośród innych festiwali teatrów lalkowych w Polsce wyróżnia go to, że jest jedynym, który prezentuje wyłącznie spektakle prapremierowe. Dzięki temu mobilizuje teatry lalkowe do realizacji, a tym samym przybliżenia widzom dotychczas nieznanych tekstów bądź nowej dramaturgii dla dzieci i młodzieży. Staje się platformą nie tylko prezentacji prapremier, które de facto przygotowują dzieci i młodzież do rozumienia i odczuwania współczesnej sztuki, ale również dyskusji o twórczości dla młodych widzów. Festiwal ten to także okazja do spotkań dramaturgów, twórców teatralnych, krytyków i młodej publiczności, do konfrontacji i wymiany doświadczeń, a przede wszystkim integracji środowisk twórczych z widownią.

Idea wynika również z chęci przybliżenia mieszkańcom Wałbrzycha i okolic bieżącego repertuaru innych teatrów lalkowych w Polsce, do którego większość ma utrudniony dostęp, m.in. z powodu braku festiwalu teatrów lalkowych na Dolnym Śląsku.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nasi aktorzy wystąpią na Scenie Kameralnej Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego.

Więcej o spektaklu można przeczytać pod tym linkiem, o festiwalu - tutaj.