Lekcje teatralne

UCZYMY SIĘ TEATRU W SZKOLE TEATRALNEJ 
Lekcje wprowadzające uczniów w świat sztuki scenicznej

Lekcje prowadzone są w dwóch cyklach:
jeden - skierowany jest do uczniów szkól podstawowych,
drugi - do młodzieży ze szkół średnich.

20 i 21 marca 2019 - lekcje będą poświęcone tematowi teatru ruchu.

W czasie spotkań w AST młodzież pozna najważniejsze fakty z historii teatru,
usłyszy o dziełach największych dramaturgów i dowie się jak w kolejnych epokach zmieniały się sceniczne formy.

Scharakteryzujemy podstawowe odmiany teatru:
Teatr dramatyczny - tematem tej lekcji będzie teatr, w którym rządzi słowo.
Opowiemy o interpretacji tekstów scenicznych, o dramacie klasycznym, awangardowym i współczesnych improwizowanych „tekstach dla teatru”.

– Teatr muzyczny - na tej lekcji odpowiemy na pytanie czym są opera, operetka, wodewil, musical i teatr piosenki, czym się różnią i jakimi środkami wyrazu oddziałują na widza?

– Teatr plastyczny - lekcja poświęcona dawnym i nowym rodzajom teatru animacjiMowa będzie o wykorzystaniu dziś na scenach grafiki komputerowej oraz o klasycznym świecie teatrze lalek i różnych sposobach wykorzystania scenicznej maski.

Teatr ruchu -  na tej lekcji mówić będziemy o balecie, pantomimie oraz awangardowym teatrze ruchu i pokażemy jak pracuje się nad przedstawieniami bez słów.
- Na lekcji poświęconej 
– twórcom przedstawienia teatralnego opowiemy skrótowo o tym jak pracują aktor, śpiewak, tancerz, dramaturg, reżyser teatralny, scenograf i projektant kostiumów, choreograf, kompozytor muzyki teatralnej i inni twórcy teatralni.

Wykłady prowadzi prof. AST we Wrocławiu - Jerzy Bielunas. Jego opowieść łączy się z projekcjami multimedialnymi i z etiudami scenicznymi przygotowanymi i prezentowanymi przez studentów Wydziałów Aktorskiego i Lalkarskiego. 
Etiudy te dotyczą m.in.: mówienia monologu, recytacji zbiorowej , interpretacji scen dialogowych , interpretacji piosenki, są to też pokazy etiud tanecznych, gry w masce i rozmaitych technik plastycznej animacji. W lekcjach biorą też udział inni wykładowcy AST, specjaliści różnych dziedzin teatralnych.