Arkadiusz Klucznik

Absolwent Wydziału Lalkarskiego PWST we Wrocławiu, reżyserii Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku oraz Podyplomowego Studium „Marketing w Kulturze” Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu.
Po ukończeniu studiów pracował jako aktor w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, a następnie we Wrocławskim Teatrze Lalek.

Profesor uczelni i wykładowca Wydziału Lalkarskiego wrocławskiej Filii AST, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Turku (Finalndia), Uniwersytetu Bilkenta w Ankarze (Turcja) i Uniwersytetu Thammasat w Bangkoku (Tajlandia). Prowadzi warsztaty teatralne w ośrodkach teatralnych w Finlandii, Belgii, Indonezji, Gruzji, Palestynie, Ukrainie, Czechach oraz Turcji. W 1999 roku otrzymał stypendium rządu polskiego i fińskiego, co umożliwiło mu studia na Wydziale Reżyserii Światła i Dźwięku Akademii Teatralnej w Helsinkach; w tym samym roku był członkiem, a w rok później (2000) przewodniczącym jury festiwalu teatralnego „FIGUREURO” w Gandawie (Belgia).

Wyreżyserował 58 przedstawień w teatrach w Polsce (Gdańsk, Szczecin, Łódź, Warszawa, Katowice, Będzin, Rzeszów, Rabka, Zielona Góra, Kielce, Kraków, Lublin, Bydgoszcz, Wałbrzych) oraz za granicą (Finlandia, Słowacja, Turcja).

Na stałe współpracuje z UNICEF – Australia na Papui (Indonezja), prowadząc zajęcia dla studentów (STKIP Muhammadiyah Islamic University w Sorong) oraz trenerów UNICEF na polu aktywizacji sposobów edukacji dzieci i dorosłych za pomocą teatralnych metod dramowych.

W latach 2001 – 2003 był Vice-Prezydentem POLUNIMA – polskiego oddziału Międzynarodowego Stowarzyszenia Lalkarzy UNIMA. W latach 2010\17 był przedstawicielem teatrów lalek w zarządzie Stowarzyszeniu Dyrektorów Teatrów.
W latach 2001 – 2005 -Dyrektor Naczelny i Artystyczny Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.
W latach 2007 – 2017 pełnił funkcję Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Teatru im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie.

Na Wydziale Lalkarskim AST (PWST) pracuje od 1992 roku, początkowo wykładając na specjalizacji aktorskiej „Grę aktorską marionetką” na roku II; obecnie na specjalizacji reżyserskiej „Kompozycję spektaklu dla dzieci” rok III oraz „Przedstawienie warsztatowe” rok IV, a także na specjalizacji aktorskiej „Małą formę teatralną” rok IV.
Jest recenzentem prac magisterskich, dysertacji doktorskich oraz przedstawień dyplomowych.

Fot. Grzegorz Gołębiewski