Izabela Jeżowska

Koncertująca śpiewaczka, mezzosopran, absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. Eugeniusza Sąsiadka.
Stypendystka Rządu Włoskiego, uczestniczka masterclass u Shirley Verrett, Fedory Barbieri i Mirelli Freni.
Doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, Filia we Wrocławiu (uczy techniki wokalnej i impostacji głosu). Prowadzi ożywioną działalność naukowo-badawczą na polu pedagogiki wokalnej i aktywną działalność organizacyjno-naukową. Wieloletni sekretarz i członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu, redaktor zeszytów naukowych PSPŚ, Kierownik naczelny i artystyczny Sudeckich Festiwali Muzycznych w Szczawnie-Zdroju, sekretarz naukowy konferencji. Obecnie – autorka licznych publikacji i referatów na konferencjach krajowych i zagranicznych (Lublana, Praga, Salzburg, Ryga, Florencja, Mediolan, Sztokholm. Haga). Wykładowca w Polskiej Akademii Nauk – prowadzi trening dykcyjno-głosowy na Kursie Retoryki Praktycznej w Instytucie Badań Literackich PAN.

Autorka metody wyzwalania głosu poprzez ruch, wprowadziła elementy Aerial-Yogi do nauczania impostacji głosu. Prowadzi autorskie warsztaty emisyjno-ruchowe w Polsce i na świcie, jest stałym gościem Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego FITS w Sibiu (Rumunia).

Autorka kilku książek, w tym dysertacji habilitacyjnej „Stylistyka wykonawcza liryki wokalnej George’a Gershwina w oparciu o styl Gershwinowski oraz jej egzemplifikacja w wybranych pieśniach”, popularyzatorka twórczości G. Gershwina. Nagrała płytę „The Gershwin I Love” (z towarzyszeniem pianisty, Marcina Grabosza).
W grudniu 2020 ukazała się książka Izabeli Jeżowskiej i Sławomira Chomiaka „KinEmission. Koncepcja treningowa wspomagająca wyzwalanie głosu”, w której autorzy szczegółowo przedstawili i zilustrowali nowatorską metodę.

Izabela Jeżowska występuje z recitalami w Polsce i na świecie (Włochy, Austria, Szwecja, Meksyk i USA).

Fot. nr 1 Grzegorz Gołębiewski