Jacek Bunsch

Reżyser teatralny. Ukończył filologię polską i teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim (1978), później Wydział Reżyserii Dramatu w krakowskiej PWST (1981).

W latach 1985-1990 był dyrektorem Teatru Polskiego we Wrocławiu, gdzie zrealizował m. in. sztuki Witkacego: Szewcy (1982), Oni, Janulka, córka Fizdejki, a także Historię W. Gombrowicza, adaptację Biesiady u hrabiny Kotłubaj W. Gombrowicza i Gracza według F. Dostojewskiego.

W Danii w jednym z największych teatrów państwowych (Odense Teater) wystawił m.in. Wariata i zakonnicę Witkacego oraz  Iwonę Gombrowicza (1993), prowadził również wykłady w szkole teatralnej w Odense.

Później reżyserował w Teatrze Polskim w Poznaniu, w katowickim Teatrze Śląskim, wrocławskim Teatrze Współczesnym, w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu, teatrach w Kaliszu, Rzeszowie, Szczecinie i Gdyni. W krakowskim Teatrze Ludowym wystawił adaptację powieści A. Burgessa Mechaniczna pomarańcza (2011). W latach 2010-2012 przygotował dwie inscenizacje sztuk Witkacego: Wariat i zakonnica oraz Wścieklica na festiwal Witkacomania w Słupsku. Realizował także teatry TV (Szalona lokomotywa, Bobok, Gyubal Wahazar).

Wiele jego przedstawień było prezentowanych na festiwalach w Polsce i za granicą. Otrzymał szereg nagród i wyróżnień, m. in. „Złotą Statuetkę Fredry” za najlepszy spektakl sezonu Szewcy (Wrocław 1983), nagrodę Kreaton oraz Złotą Maskę dla najlepszego reżysera za spektakl Ferdydurke – Katowice 2003. Janulka oraz Biesiada u Hrabiny Kotłubaj zdobyły nagrody na Festiwalu Klasyka Polska w Opolu. Jego Operetka (2001) została uznana za spektakl roku i nagrodzona Złotą Maską.

W sezonie 2003-2004 sprawował funkcję dyrektora artystycznego Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie.

Był dyrektorem Teatru Miejskiego im. W. Gombrowicza w Gdyni w latach 2004-2008, a także pomysłodawcą i dyrektorem Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port.

W latach 2010-214 był również wykładowcą w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim, od roku 2012 prowadzi wykłady na Wydziale Lalkarskim wrocławskiej PWST oraz w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

fot. Archiwum TPSP Kraków