Tomasz Man

Dramatopisarz i reżyser, filolog polski (studia magisterskie i doktoranckie ukończył na Uniwersytecie Wrocławskim), absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu warszawskiej Akademii Teatralnej.
W latach 2003-2005 był kierownikiem literackim w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, a od 2004 do 2005 roku był konsultantem programowym w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.
W latach 1997-2002 publikował swoje teksty w „Teatrze”, „Dialogu” i „Notatniku Teatralnym”.
Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jest autorem 20 dramatów: „Katarantka” „Historia pewnej miłości” „111”„3×2” „Dobrze” „Cięcie” „Eu”, „C(r)ash Europe”, „Świat jest skandalem” „Wszystko się uda”, „Idę tylko zimno mi w stopy”, „Moja Abba”, „Sex machine”, „Futbolistki”, „Idę tylko zimno mi w stopy”, „Nieczystość”, „Faust”, „Wojna Dziecko Matka”,„Mojżesz. Remiks”, „Hiob”, „Bóg i proch”, „Jezus przyszedł”, „Exodus”, „Kiedy byłem małym chłopcem”, „Pięknie jest żyć”, „End of Tolerance”, „Gomora”, „Conrad / Wyspiański”, „Michał Anioł”. Jest autorem sztuk dla dzieci: „Zostań przyjacielem”, „Śpiąca królewna”, „Brygada Misiek”, „Aya znaczy miłość”, „Mit greckie”, „Gwiazdka i chłopiec”, „Królewna Śnieżka”.

Jego sztuki są przetłumaczone na język angielski, niemiecki, francuski, włoski, rosyjski, czeski, węgierski i bułgarski. Sztuki autorskie miały swoje premiery w Niemczech, Francji, Rosji, Belgii, na Węgrzech i we Włoszech. Wyreżyserował ponad 50 spektakli na deskach polskich scen w Warszawie, Białymstoku, we Wrocławiu, w Łodzi, Rzeszowie, Częstochowie, Gdyni, Opolu, Jeleniej Górze, Zielonej Górze, Koszalinie, Szczecinie, Kielcach, Radomiu.

Jest twórcą radiowym. Zrealizował 20 słuchowisk na podstawie swoich tekstów oraz klasyki dramatu.
Zdobył nagrody na Festiwalu Dwa Teatru w Sopocie za słuchowiska „Matka i lampart”, „Kartoteka”, „Moja Abba”, „Sex machine”, „Śmierć w Wenecji”, „Idę tylko zimno mi w stopy”, „Mojżesz. Remiks”.

Obecnie jest wykładowcą na Wydziale Lalkarskim  AST Filia we Wrocławiu, ze stopniem profesora uczelnianego. Prowadzi zajęcia z:: dramaturgii, zagadnień adaptacji. oraz seminarium magisterskie.

Fot. Grzegorz Gołębiewski