Bartosz Porczyk nominowany do Paszportów „Polityki” | 2014.12.09

10.12.2014

Z dumą informujemy, iż Bartosz Porczyk, aktor Teatru Polskiego we Wrocławiu, pedagog PWST Filii we Wrocławiu oraz reżyser ostatniego spektaklu dyplomowego studentów IV roku Wydziału Lalkarskiego pt. „Amadeusz” został nominowany do Paszportów „Polityki” w kategorii „teatr”. Serdecznie gratulujemy!

Nominacje ogłoszono 9 grudnia, natomiast zwycięzców poznamy 13 stycznia 2015 podczas uroczystej gali
w warszawskim Teatrze Wielkim-Operze Narodowej, transmitowanej w TVP2.
 Wśród nominowanych znalazła się Weronika Szczawińska i Radosław Rychcik.

 


Prasa o nominowanym:

 

Bartosz Porczyk. Jego aktorstwo określane jest jako niezwykle plastyczne i ekspresyjne. Jest też wybitnie uzdolniony muzycznie.

Aktor, ur. w 1980 r. w Tomaszowie Mazowieckim. Absolwent PWSFTviT w Łodzi, od 2006 r. w zespole Teatru Polskiego we Wrocławiu. Jego aktorstwo określane jest jako niezwykle plastyczne i ekspresyjne. Jest też wybitnie uzdolniony muzycznie, czego dowodem nagrody zdobyte na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej w 2006 r., płyta „Sprawca” oraz dwa monodramy z piosenkami. Pochwały zbierały również jego kreacje w spektaklach dramatycznych: pogrążający się w depresji Wokulski w „Lalce” Prusa w reż. Wiktora Rubina oraz Desmoulins w „Sprawie Dantona” Stanisławy Przybyszewskiej, a także Karol Borowiecki w „Ziemi obiecanej” Reymonta i kniaź Patiomkin w „Termopilach polskich” Tadeusza Micińskiego (wszystkie w reż. Jana Klaty).

Owacje na stojąco, liczne nagrody oraz nominację do Paszportu POLITYKI przyniosła Porczykowi rola Gustawa w spektaklu Michała Zadary, łączącym I, II i IV część „Dziadów” oraz utwór „Upiór” Adama Mickiewicza.

Aktor Teatru Polskiego we Wrocławiu Bartosz Porczyk został nominowany do Paszportów „Polityki” w kategorii „teatr”. Kapitułę przekonał rolami w „Dziadach” Michała Zadary oraz w „Termopilach polskich” Jana Klaty. Werdykt jury poznamy na początku przyszłego roku.

Porczyk urodził się w 1980 roku w Tomaszowie Mazowieckim, ukończył PWSFTviT w Łodzi, jednak zawodowo związał się z Wrocławiem – od 2006 roku jest w zespole tutejszego Teatru Polskiego. Wcześniej przez dwa lata grał w Capitolu.

Rok 2006 to Tukan Złoty, Tukan Dziennikarzy i Tukan Publiczności na 27. Konkursie Aktorskiej Interpretacji Piosenki na PPA. Przełom to przedstawienie „Smycz”, które przyniosło mu nagrody m.in. na XIII Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Dublin Fringe Festival, Bydgoskim Festiwalu Prapremier Teatralnych, 38. Jeleniogórskich Spotkaniach Teatralnych i na 42. Międzynarodowych Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu.

Na koncie ma płytę „Sprawca” i role serialowe oraz filmowe – ostatnio mogliśmy go oglądać w „Sali samobójców”, „AmbaSSadzie” i „Mieście 44”. Jego znane teatralne wcielenia to Wokulski w „Lalce” w reżyserii Wiktora Rubina oraz Desmoulins w „Sprawie Dantona”, a także Karol Borowiecki w „Ziemi obiecanej” i kniaź Patiomkin w „Termopilach polskich” (wszystkie spektakle wyreżyserował Jan Klata).

Wśród nominowanych znajdują się też dwaj inni artyści związani z Dolnym Śląskiem. Pierwszy to pochodzący z Legnicy i debiutujący w 1996 roku w tamtejszym Teatrze Dramatycznym Tomasz Kot. Ten jeden z najpopularniejszych obecnie aktorów otrzymał nominację w kategorii „film” za rolę Zbigniewa Religi w obrazie „Bogowie”. W kategorii „literatura” pojawia się natomiast Jakub Żulczyk, pisarz i dziennikarz, który współpracował z reżyserem Tomaszem Hynkiem przy wystawianej we Wrocławskim Teatrze Współczesnym sztuce „Radio Armageddon”.