ČESKÝ DÍPLOM na festiwalu TEATRALNA KARUZELA w Łodzi

29.05.2017

Hasłem przewodnim VII edycji festiwalu organizatory uczynili pytanie – „Kto ty jesteś?”. Chyba każdy, duży czy mały, potrafi przytoczyć napisaną na nie ponad 100 lat temu przez Władysława Bełzę odpowiedź, a wielu z łatwością wyrecytuje cały „Katechizm polskiego dziecka”. I tu mówimy – STOP! Spróbujmy razem – dzieci, rodzice, dziadkowie, nauczyciele i każdy, kto zechce – odczarować zadane w wierszu pytania i wyjść poza schematyczne odpowiedzi. Podczas festiwalu przyjrzyjmy się uważnie samym sobie: kim jestem?, co mówią o mnie symbole i znaki, z którymi się identyfikuję?. Rozejrzyjmy się dookoła: co znaczy dla mnie miejsce, w którym mieszkam – ulica, osiedle, miasto, kraj, kontynent, planeta?. Zastanówmy się: czy mam wpływ na otaczającą mnie rzeczywistość?, czym jest dla mnie wolność? i jak mogę o nią walczyć?. Czy mój krytyczny stosunek do rzeczywistości oznacza, że nie jestem jej przychylny?

Porozmawiamy o tożsamości i relacjach międzyludzkich, o współczesnym patriotyzmie i przywiązaniu do miejsca, o tradycji i o otwartości na to, co inne i nowe, o historii, teraźniejszości i przyszłości, przecież to ona jest największa zagadką i wyzwaniem.

Odetniemy od pytań odpowiedzi, niech każdy dopisze je sam, porozmawiamy o tym. Festiwal będzie dla tej rozmowy właściwą przestrzenią, wpisując proponowane w ramach Festiwalu działania artystyczne i edukacyjne w ogólnopolską dyskusję na temat roli twórców awangardowych, toczącą się w związku z obchodami Stulecia Awangardy.

 


 

W ramach tegorocznej edycji festiwalu TEATRALNA KARUZELA 30 maja 2017 r. (wtorek) o godz. 19:00 na Dużej Scenie Teatru PINOKIO w Łodzi zaprezentujemy ČESKÝ DÍPLOM w reż. Piotra Ratajczaka – spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Lalkarskiego.


Szczegółowy program festiwalu: https://www.teatrpinokio.pl/teatralna-karuzela/program/