#enterorestes reż. Grzegorz Grecas | 26.01.2016

22.01.2016

#Enterorestes oparty jest na autentycznych wydarzeniach, lecz jego narracja zaczyna się tam, gdzie prawda i fikcja ulegają zatarciu. Opowieść powstaje na styku rzeczywistości zwanej realną i tej wirtualnej. Jeśli istnieje czasoprzestrzeń, w której mógłby powtórzyć się współcześnie mit ojco/matkobójstwa jest nią właśnie Internet. Tylko tutaj można poczuć się całkowicie wolnym i całkowicie bezkarnym.

Główną oś spektaklu stanowi relacja dwojga nastolatków: Apolla i Orestesa. Pod nickiem Apollo kryje się dziewczyna, która funkcjonuje w swoim panteonie bóstw złożonym z poetów przeklętych i ikon popkultury. W sieci Apollo żongluje cytatami i avatarami, jakby stwarzała własną kosmogonię.

Orestes jest gościem w świecie Apolla, z początku milczącym i wycofanym. Być może pierwszy raz ktoś dostrzegł go w dryfującego w szkolnym ścieku. Orestes w ogóle prawie nie mówi, może jest niemy, a może przestał mówić, ponieważ przestał widzieć sens w tej powierzchownej i nic nie znaczącej mowie dorosłych.

Ona uczy go swojego alfabetu. Zapoznaje ze wszystkimi bóstwami. Jakby chciała stworzyć własną kosmogonię, gwarantującą jej boską perspektywę. 

reżyseria: Grzegorz Grecas
dramaturgia: Agnieszka Nasierowska
obsada: Piotr Bublewicz, Przemysław Furdak, Malwina Rusów
scenografia: Agnieszka Aleksiejczuk
muzyka: Paweł Głosz
wizualizacje: Dawid Okoński

Grzegorz Grecas studiuje na PWST na Wydziale Lalkarskim kierunek reżyseria o specjalności reżyseria teatyru lalek.

Spektakl #enterorestes zobaczymy w PWST 26 stycznia 2016 r. Pokaz będzie zamknięty.

Relacja TVP Lublin: http://lublin.tvp.pl/22925892/enterorestes-spektakl-po-zabojstwie-w-rakowiskach