Jolanta Góralczyk i Bogusław Kierc laureatami Nagrody Henryk 2017

24.03.2017

Z wielką radością informujemy o sukcesie wykładowców Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie filia we Wrocławiu – Pani prof. Jolancie Góralczyk oraz Panu mgr Bogusławowi Kiercowi! Zostali oni nagrodzeni Henrykami –  prestiżową nagrodą Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP, która przyznawana jest za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie Teatru Lalek.

Uroczystość wręczenia statuetek, zorganizowana przez Zarząd Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP oraz Polski Ośrodek Lalkarski POLUNIMA, odbyła się 21 marca 2017 roku w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie podczas obchodów Światowego Dnia Lalkarstwa 2017.

prof. Jolanta Góralczyk – aktorka teatru lalek
Od roku 1983 pracuje we Wrocławskim Teatrze Lalek. Występowała, w wielokrotnie nagradzanych na polskich i zagranicznych festiwalach, spektaklach Sceny dla Dorosłych w reżyserii Wiesława Hejny: „Proces” i „Niedokonania” F. Kafki, „Gyubal Wahazar” S. I. Witkiewicza, „Śmieszny staruszek” T. Różewicza, a także „Faust” wg J. W. Goethego (postać Mefista) oraz „Ryszard III” Szekspira, gdzie zagrała postać tytułową. W spektaklach dla dzieci stworzyła szereg wyrazistych postaci, m.in.: Cruelli de Mon w „101 dalmatyńczykach”, Królowej w „Czarodziejskim krzesiwie”, czy Matki Stasia w „Komedii dla mamy i taty” wg Witkacego. Współpracowała również z teatrami dramatycznymi oraz teatrem telewizji. Przygotowała dwa monodramy: „Kraina Pozorna” wg Cz. Miłosza i T. S. Eliota (również wersja TV) oraz „Medea” wg Eurypidesa – nagroda na 43 Wrostja w roku 2009. Zdobywała nagrody i wyróżnienia na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, a także otrzymała Złotą Pacynkę dla najlepszego aktora-lalkarza (1990 ), Srebrną oraz Złotą Iglicę (1998 i 2005). Przez dwie kadencje (2002-2005 i 2005-2008) sprawowała funkcję dziekana Wydziału Lalkarskiego we Wrocławiu. W roku 2012 otrzymała tytuł profesora sztuk teatralnych.

Bogusław Kierc – aktor, reżyser, pedagog, poeta, krytyk literacki
Przez wiele lat wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im L. Solskiego we Wrocławiu (przedmioty: wiersz, elementarne zadania aktorskie w planie żywym). Z teatrem lalek związał się reżyserując spektakle we Wrocławiu, Wałbrzychu, Opolu, Lublinie i Bielsku. Jego wybitne realizacje, bazujące na niebanalnej literaturze wysokiej, wniosły ogromny ładunek poezji oraz wiele nowatorskich rozwiązań inscenizacyjnych, które na stałe wpisały się do dorobku polskiego teatru lalek.

Więcej na ten temat Henryków 2017

Na podstawie: www.zasp.pl, fot. K/ZASP.