Komunikat Dziekan Wydziału Lalkarskiego z okazji Światowego Dnia Lalkarstwa

21.03.2020

Drodzy Pedagodzy i Studenci, Pracownicy szkoły, drodzy Widzowie,

dziś bardzo szczególny dzień, Światowy Dzień Lalkarstwa!

To nasze wspólne święto, studentów lalkarstwa, pedagogów, aktorów lalkarzy, reżyserów, kompozytorów, scenografów, dramaturgów, niezależnych performerów i instalatorów, ludzi, którzy spędzają godziny w pracowniach plastycznych, wreszcie tych, którzy montują te nasze wymyślone światy. A potem odwiedza je Widz. I staje się ich Częścią.

Tak, jesteśmy dużą społecznością!

Wspólnie pracujemy i jednoczymy się w świecie pełnym tajemnic, rozmaitych form, lalek, obiektów, instalacji. To święto wyobraźni, w której dzieją się cuda. Mamy w tym swój udział. Lalki mówią naszymi głosami, mówią o naszych lękach i radościach, awanturują się, prowokują. O czym mówią dziś lalki?

To, co dzieje się na świecie nie sprzyja fetowaniu. Jesteśmy w momencie, w którym wszystko na moment zostało zatrzymane. Wierzę, że na moment, wierzę też, że dwa razy bardziej potrzebny nam jest szczególnie teraz kontakt z wrażliwością, kontakt ze sztuką.   

Teatr Lalek ma ogromną moc. Często dojrzewamy razem z nim, ale też chowamy w sobie  wspomnienia, powidoki spektakli, strzępy teatralnych zdarzeń niosących nas przez całe dorosłe życie. To duża radość, a ze strony pedagogów i studentów szczególne umiłowanie i odpowiedzialność.  Eksplorujmy, doświadczajmy, zachowajmy w sobie radość z uprawiania tej wyjątkowej sztuki. Życzę nam odwagi w tych poszukiwaniach. Czerpmy z nich nieustająco świeżość i siłę!

A tymczasem dużo zdrowia i wiary w lepsze jutro. Za chwilę wracamy! Do zobaczenia jak najszybciej w szkole, w pracowniach i w teatrze!

 

Ewelina Ciszewska

Dziekan Wydziału Lalkarskiego w Wrocławiu

Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie