Michał Kozłowski i Bartosz Porczyk z nagrodą WARTO! | 12.02.2015

13.02.2015

WARTO 2015. Znamy zwycięzców Warto – Nagrody Kulturalnej Gazety Wyborczej Wrocław. W swoich kategoriach otrzymali ją: Łukasz Rusznica, Michał Kozłowski, Bartosz Porczyk, Krzysztof Skonieczny i projekt Tempus Fantasy. W głosowaniu internautów wygrał Peter J. Birch.
Warto przyznawane jest po raz siódmy, w kategoriach: film, literatura, sztuki wizualne, teatr i muzyka. Nagrodzeni otrzymują statuetki oraz – na dobry start – 10 tys. zł od miasta Wrocław Europejska Stolica Kultury 2016. Ostatnim wyróżnieniem jest nagroda publiczności przyznana w głosowaniu internetowym. Jej zwycięzca dostanie pamiątkową statuetkę oraz 5 tys. zł od Archicomu – dewelopera wspierającego młodych twórców.

W Eterze zagra wrocławski Skalpel, czyli duet Marcin Cichy i Igor Pudło, wspomagani przez grającego na perkusji Rafała Dutkiewicza (zbieżność nazwisk z prezydentem Wrocławia jest przypadkowa). Muzykę do tańca ma serwować DJ Teskko, czyli Wojciech Furmaniak.

WARTO 2015 – godz. 20.30

W Etrze ruszyła gala finałowa nagrody WARTO. W imieniu prezydenta Rafała Dutkiewicza pojawił się na niej wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl: – Siłą Wrocławia są wrocławianie, odkrywajmy ich. Warto to robi – podkreślił wiceprezydent Wrocławia.

Wojciech Pelowski – redaktor naczelny Gazety Wyborczej Wrocław: – Kazik mówi, że artysta głodny jest płodny. My myślimy inaczej, chcemy ich nakarmić

WARTO 2015 – godz. 20.40

Jest pierwszy nagrodzony. W kategorii sztuki wizualne wygrał Łukasz Rusznica

Jest fotografem, ale nagrodę zdobył przede wszystkim za działania kuratorskie w nowej galerii Miejsce przy Miejscu. Wystawa „Jak fotografować?, czyli pokaz zdjęć z archiwum IPN to tylko jedno z nich. Niewinna z pozoru ekspozycja okazała się opowieścią o dwuznacznej roli fotografowania, o złowrogiej tajemnicy, która czai się za niewinnymi, a czasem banalnymi kadrami. To głównie za nią jurorzy nagrodzili go statetką Warto.

WARTO 2015 – godz. 20.50.

Najlepszy w kategorii „literatura” okazał się Michał Kozłowski

Na co dzień pisze piosenki na zamówienie i prowadzi portal tekstydopiosenek.pl, na którym oferuje własne teksty i uczy pisania początkujących. Ale nominację, a finalnie nagrodę, przyniósł mu tomik „Gadane” – To prosta, zdyscyplinowana poezja o „wszystkim” rozpadającym się codziennie na nieproste gesty, niejasne znaczenia – ocenił go juror Karol Maliszewski.

Michał Kozłowski: To dla mnie bardzo dużą rzecz. Dziękuję jury które mnie wyłowiło. Obiecuję że będę pisać dalej

WARTO 2015 – godz. 20.53

To był rok Bartosza Porczyka. Zwyciężył w kategorii „teatr”

To był rok Porczyka – tak uznali jurorzy teatralnej kapituły nagrody Warto. Nominacja do Paszportu Polityki to jedno, ale najważniejsze były znakomite role Gustawa w pierwszej odsłonie „Dziadów” Michała Zadary i księcia Potiomkina w „Termopilach polskich” Jana Klaty. Dostał za nie Wielką Nagrodę Aktorską na 39. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych „Klasyka Polska” i Nagrodą im. Zelwerowicza. Jurorzy Warto zgodnie stwierdzili, że w tym roku aktor przebił się do czołówki polskich aktorów teatralnych.

Porczyk nagrodę odebrał z synem Oskarem. Zadedykował ją całej ekipie Teatru Polskiego.

WARTO 2015 – godz. 20.58

W „filmie” wygrał Krzysztof Skonieczny, autor „Hardkor Disko”

Autor fabularnego „Hardkor Disko” nie jest debiutantem -był już dwa lata temu nominowany do Warto. Teraz kapituła doceniła go za „odważny manifest artystyczny, wyrażający wolę podążania własną, oryginalną ścieżką twórczą” oraz wideoklipy w ironiczny sposób komentujące współczesną polską obyczajowość. „Hardkor Disko” przyniósł Skoniecznemu już kilka nagród – triumfował w 2014 roku na Camerimage jako Najlepszy Polski Film, na Festiwalu Filmów w Gdyni (jedyny niezależny film w konkursie głównym) otrzymał nagrody za debiut reżyserski, aktorski oraz najlepsze zdjęcia, a na Fresh Film Fest w czeskiej Pradze zdobył Nagrodę Publiczności.

Krzysztof Skonieczny: Ten film powstał siła mięśni, głównie mięśnia sercowego. Dziękuję bardzo Wrocławiowi. Choć wyjechałem z tego miasta, nie zapomnę jaki wywarł na mnie wpływ. Poznałem tu wspaniałe osoby

WARTO 2015 – godz. 21.01

Najlepszy w kategorii „muzyka” okazał się projekt Tempus Fantasy

Decyzją kapituła nagrody muzycznej wygrał projekt Tempus Fantasy, czyli pianistak klasyczna Katarzyna Borek, laureatka nagród na międzynarodowych konkursach oraz muzyk i producent Wojciech Orszewski. Zwyciężyli za udane połączenie dwóch światów: muzyki klasycznej i elektroniki, czyli fragmentów utworów Debussy”ego, Ravela, Prokofieva, Rachmaninowa oraz Chopina, Góreckiego, Liszta, a nawet fragmentu średniowiecznego chorału gregoriańskiego z ambientem i spokojnymi, klubowymi rytmami. Wydana pod tym tytułem płyta stała się kanwą zbierającego dobre recenzje spektaklu tanecznego w Teatrze Muzycznym Capitol.

WARTO 2015 – godz. 21.05

Nagroda Publiczności – Peter J. Birch

Najwięcej, bo jedenaście procent głosów uzyskał w naszej ankiecie wokalista, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów Peter J. Birch, czyli pochodzący z Wołowa Piotr Jan Brzeziński. Nominowany był za swoja drugą płytę „Yearn”, album pełen wpadających w ucho piosenek i mieszanki akustycznego folku, rockowego grung”u i eksperymentów z elektroniką. Wybranek publiczności odebrał pamiątkową statuetkę oraz 5 tys. zł od Archicomu – dewelopera wspierającego młodych twórców.

Nagrodę odebrał menedżer Bartek Borówka. Mówił: Peter wychodzi za 5 minut scenę w Warszawie. Gra 120 koncertów rocznie.

Prowadzący galę Paweł Gołębski dodzwonił się do Bircha ze sceny. Ten mówił: Naprawdę mega, mega się cieszę.


Cały tekst: http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,17400381,WARTO_2015__Mlodzi__zdolni__nagrodzeni__RELACJA__FOTO_.html#ixzz3Rdd6GO3F