Powstał film dokumentalny o Michale Jędrzejewskim

29.06.2019

„Horyzont zwykły, horyzont myślowy” stanowi rozmowę Jakuba Syrkowskiego z Michałem Jędrzejewskim o wybranych problemach horyzontalnych i innych. 

 

Michał Jędrzejewski urodził się w Łodzi w 1934 roku. 

 

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom z malarstwa uzyskał w 1958, natomiast dyplom z architektury wnętrz w 1960 roku. Jest związany z nurtem Sensybilizmu, realizował pierwsze happeningi w Polsce. Uczestniczył w studenckim ruchu teatralnym, tworząc akcje i spektakle. Zajmował się również grafiką – projektował plakaty i ilustracje. 

Realizował scenografie telewizyjne we wrocławskim Ośrodku Telewizji – od 1967 pełnił funkcję głównego scenografa we wrocławskiej telewizji. Jest autorem ponad 130 scenografii teatralnych.

W latach 1975 – 1995 współpracował z Wojciechem Jankowiakiem, z którym stworzył ponad 30 scenografii dospektakli teatralnych i telewizyjnych. Od 1970 roku związany z wrocławską PWSSP, obecnie ASP, a od 1993 roku z Państwową Wyższą Szkoła Teatralną. W latach 1984 -1990  był Rektorem ASP we Wrocławiu. Pomysłodawca i współzałożyciel kierunku scenografia na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

 

Reżyseria, scenariusz i scenografia: Jakub Łukasz Syrkowski

Zdjęcia: Czesław Chwiszczuk

Montaż: Kamil Paryła

Muzyka: Michał Szarowicz 

Animacje: Oleksandr Malets

Czas trwania: 34 min

 

Opieka artystyczna: Michał Hrisulidis, Grażyna Pieczuro

Film powstał jako dyplom magisterski w Katedrze Scenografii ASP we Wrocławiu.

 

Zapraszamy!

2 lipca o godz 12.00 w Dolnośląskim Centrum Filmowym w Sali Lalka.

 

Wstęp bezpłatny. Osoby zainteresowane uczestnictwem w pokazie proszę o przesłanie wiadomości na adres: jakub.syrkowski@onet.pl