SPEKTAKL „KOT W PUSTYM MIESZKANIU”
01.12.2023
Spektakl muzyczny na podstawie poezji i korespondencji Wisławy Szymborskiej
Kot w pustym mieszkaniu
Teatr Polski we Wrocławiu, Scena na Świebodzkim, pl. Orląt Lwowskich 20c
Współpraca: Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu, Akademia Muzyczna im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.
Partner: ZOO Wrocław
Patroni: Fundacja Wisławy Szymborskiej oraz Wrocław Miasto Literatury UNESCO
Sponsor: PZU Powszechny Zakład Ubezpieczeń
Wydarzenie wieńczące obchody Roku Wisławy Szymborskiej.
Teatr Polski występuje w roli przestrzeni, w której młodzi plastycy, aktorzy i muzycy spotykają się, aby przez swoje indywidualne interpretacje twórczości Wisławy Szymborskiej stworzyć wydarzenie teatralno-muzyczno-plastyczne.
Wybrane do spektaklu teksty Szymborskiej jako temat przewodni mają motywy świata zwierzęcego, które wkomponowano w narrację korespondencji poetki z Kornelem Filipowiczem. Wiersze „zwierzęce” noblistki odsłaniają groteskowość i zagrożenia wynikające z antropocentrycznego zadufania człowieka. Pozostają one apelem o podmiotowe traktowanie zwierząt i o nierozpychanie się człowieka na planecie, którą zdominował. Ta dominacja nie może pozostawać jedynie źródłem przywilejów, ale przede wszystkim jest zobowiązaniem do odpowiedzialności.
Pokaz przedpremierowy: 14 grudnia 2023, godz. 19:00
Premiera: 15 grudnia 2023, godz. 19:00
PREMIERA 26 stycznia 2024 o 19:00
scenariusz i reżyseria: Tomasz Man (AST)
scenografia i kostiumy: Anna Zaniewicz (ASP)
muzyka: Ignacy Wojciechowski (AM)
choreografia: Zbigniew Karbowski (AST)
przygotowanie wokalne: Marzenna Wojak (AM, AST)
przestrzeń wizualna: studenci i wykładowcy ASP we Wrocławiu
obsada:
Wisława Szymborska: Krzesisława Dubielówna (TP)
Kizia: Anna Haba (TP)
Żuk: Bartosz Buława (TP)
Ptak: Marzenna Wojak (AM, AST)
Małpa: Natalia Dudziak (AST)
Żółw: Jacek Lis (AST)
Kot: Szymon Ozymko (AST
Pies: Joanna Urbanyi (AST)
Pies: Karol Wnuk (AST)
Małpa: Jagoda Zimała (AST)
OSOBY BIORĄCE UDZIAŁ W PROJEKCIE ZE STRONY AM:
opieka artystyczna oraz koordynacja projektu: dr Marcin Rupociński
kompozytor, gitara elektryczna: mgr Ignacy Wojciechowski
realizacja nagrań: dr Przemysław Jarosz, Horacy Jarosz
studenci:
Hanna Rupocińska – współpraca przy redagowaniu materiałów nutowych
Emilia Przybylik – skrzypce
Kinga Półtorak – skrzypce
Gabriela Matusiewicz – skrzypce
Kinga Drąg – altówka
Michał Bień – wiolonczela
Weronika Dubiel – fortepian
OSOBY BIORĄCE UDZIAŁ W PROJEKCIE ZE STRONY ASP:
koordynacja projektu: dr Paweł Lisek
wykładowcy: dr Bartosz Radzikowski, mgr Zachariasz Jędrzejczyk
studenci:
Jadwiga Beń – projekt plakatu
Iga Elertowicz – wizualizacje
Weronika Kowalczyk – wizualizacje
Patrycja Machota – wizualizacje
Maria Mikołajewska – wizualizacje
Małgorzata Muszyńska – wizualizacje
Wiktoria Richel – wizualizacje
Milena Stępień – wizualizacje
Anna Zaniewicz – scenografia, maski, kostiumy
Ewa Zielonka – wizualizacje
OSOBY BIORĄCE UDZIAŁ W PROJEKCIE ZE STRONY AST:
koordynacja projektu i reżyseria: dr Tomasz Man
choreografia: mgr Zbigniew Karbowski
przygotowanie wokalne: dr Marzenna Wojak
studenci występujący w obsadzie:
Natalia Dudziak,
Jacek Lis,
Szymon Ozymko,
Joanna Urbanyi,
Karol Wnuk,
Jagoda Zimała
Więcej informacji i bilety
*Organizatorzy są zmuszeni przenieść premierę na 26 stycznia 2024!
