Wrocławskie uczelnie przeciw przemocy wobec kobiet

26.11.2021

Wrocławskie uczelnie przeciw przemocy wobec kobiet

25 listopada w ramach akcji „Orange the World” wybrane budynki wrocławskich uczelni rozbłysnęły na pomarańczowo. W ten sposób środowisko akademickie włączyło się w międzynarodową akcję wyrażającą sprzeciw dla przemocy wobec kobiet.

W ten sposób inaugurujemy kampanię „16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć”. Jej celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na temat przemocy i dyskryminacji kobiet na całym świecie.

W tym roku po raz pierwszy udział w wydarzeniu biorą wspólnie – Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Ekonomiczny, Akademia Sztuk Teatralnych, Akademia Sztuk Pięknych oraz Akademia Wychowania Fizycznego.

Wczoraj po godzinie 18 wybrane budynki sześciu wrocławskich szkół wyższych zostały podświetlone na pomarańczowo. Według organizatorów kampanii kolor ten symbolizuje jaśniejszą przyszłość, wolną od przemocy. Służy również jako środek zademonstrowania solidarności w eliminowaniu wszelkich form przemocy.

Na terenie kampusu głównego PWr kolor zmieni budynek D-1 przy pl. Grunwaldzkim 13, na Uniwersytecie Wrocławskim będzie to gmach główny (pl. Uniwersytecki 1), na Uniwersytecie Ekonomicznym budynek Centrum Kształcenia Ustawicznego (ul. Kamienna 43/59), a na Akademii Wychowania Fizycznego budynek P-4 (ul. Mickiewicza 96). Na pomarańczowo podświetlone zostaną także gmachy Akademii Sztuk Teatralnych przy ul. Braniborskiej 69 oraz Akademii Sztuk Pięknych przy pl. Polskim 3/4

Kampania „16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć” potrwa od 25 listopada do 10 grudnia. W tym czasie zaplanowano m.in.:

  • pokaz filmu „Obiecująca młoda kobieta” w Dolnośląskim Centrum Filmowym –

5 grudnia, godz. 19.00,

  • webinar „Przemoc i dyskryminacja w życiu zawodowym. Perspektywa pracownika
    i pracodawcy” – 9 grudnia, godz. 18.00,
  • spektakl teatralny „Słowo las znaczy świat”, który będzie można zobaczyć
    w Akademii Sztuk Teatralnych (ul. Braniborska 59), 10 grudnia, godz. 18.00.

Informacje na temat wszystkich wydarzeń można znaleźć na plakacie oraz w mediach społecznościowych wrocławskich uczelni.

Akcję objął Honorowym Patronatem Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk oraz Matronatem Wrocławska Rada Kobiet.

***

Kampanię organizuje Center for Women’s Global Leadership. Jest ona poświęcona wspieraniu i koordynacji działań, których celem jest zlikwidowanie przemocy ze względu na płeć na poziomie lokalnym, państwowym i międzynarodowym.

W czasie trwania akcji na całym świecie obchodzone będą także Dzień AIDS (1 grudnia)
i Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka (10 grudnia).

Informacje dla mediów umieszczane są na stronie:

https://wroclaw.tech/dla-mediow