WROSTJA w Teatrze PWST | 18-21.10.2014

28.08.2014

48. Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora

18 – 21 października 2014 r.


W dniach 18 – 21 października 2014 we Wrocławiu (w Teatrze PWST ul. Braniborska 59) odbędą się 48. Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. W tym roku organizatorzy zaprosili najmniejsze teatry: z Algierii, Armenii, Litwy, Słowacji i Stanów Zjednoczonych. W programie, jak co roku, część konkursowa dla polskich aktorów (43. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Jednego Aktora) oraz Dzień Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im L. Solskiego Filia w Wrocławiu, podczas którego odbędą się sesja poświęcona Teatrowi Polskiego Radia, pokazy etiud studenckich, spektakle oraz promocja najnowszej publikacji z serii „Czarna Książeczka z Hamletem”. W pokazach mistrzowskich zobaczymy Dorotę Stalińską i Joannę Szczepkowską.

Pierwszy dzień WROSTJA będzie międzynarodowym spotkaniem młodych aktorów, którzy zostali docenieni na światowych festiwalach teatrów jednego aktora. Zobaczymy słowackiego komika w żywiołowym i pełnym absurdów autorskim spektaklu (Pavol Seris), amerykanina, który w Moskwie z ormiańską reżyserką zrealizował spektakl oparty na prozie Iwana Wyrypajewa (Stephen Ochsner) oraz algierkę, która w rytmie flamenco opowie o przekraczaniu granic krajów i kultur (Janati Soliad). Dzień międzynarodowy zakończy występ Birute Mar uznanej za jedną z najlepszych na świecie aktorek uprawiających monodram, która zaprezentuje wyjątkowy spektakl „Słowa na piasku” wg „Szczęśliwych dni” Samuela Becketta.

Jak co roku podczas WROSTJA w programie Ogólnopolski Festiwal Teatrów Jednego Aktora, który ma charakter konkursu dla polskich aktorów i odbywa się pod czujnym okiem wymagającego jury. Podczas dwóch dni publiczność będzie miała okazję zobaczyć 10 spektakli zaproszonych przez Radę Artystyczną 43. OFTJA oraz pokazy mistrzowskie w wykonaniu Joanny Szczepkowskiej („Goła Baba” – nagrodzona we Wrocławiu w 1978 ) i Doroty Stalińskiej („Żmija” nagrodzona we Wrocławiu w 1998), która zasiądzie również w jury konkursu.

W ramach Dnia PWST Filia we Wrocławiu, odbędą się pokazy etiud studentów (wydział aktorski i lalkarski) oraz sesja poświęcona Teatrowi Polskiego Radia, której towarzyszyć będzie wysłuchanie spektaklu radiowego w wykonaniu Zbigniewa Zapasiewicza „Koniec półświni” i spotkanie z gośćmi.

Akcentem międzynarodowym tego dnia jest spektakl ormiańskiego artysty Murada Janibekyana „Spowiedź”, o którym w recenzjach możemy przeczytać: „To jeden z tych nielicznych, fenomenalnych spektakli, które przechodzą przez rampę bez trudu nawet bez znajomości ani jednego słowa w języku narodowym wykonawcy. Tak zdarza się naprawdę wielkim”.

48. Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora zakończą się spotkaniem z wyjątkowym wrocławskim aktorem, któremu organizatorzy postanowili poświęcić kolejną dwunastą już publikację z serii „Czarna Książeczka z Hamletem” zatytułowaną „Zakochany Pielgrzym. Samogry Bogusława Kierca”. Spotkanie promocyjne, w którym wezmą udział autor książki Tomasz Miłkowski oraz jej bohater, poprzedzi prapremierę spektaklu w wykonaniu Bogusława Kierca pt. „To wszystko” – Rzecz o współczesnym pustelniku, dręczonym pokusami i porywanym przez zachwycenia, uświęcającym się i trywialnym. Ustawicznie zakochanym.

Organizatorzy WROSTJA: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. L. Solskiego w Krakowie. Filia we Wrocławiu oraz Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Teatru zagwarantowali bezpłatny wstęp na prawie wszystkie wydarzenia festiwalowe.

Spotkania odbywają się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Prezydenta Wrocławia i Międzynarodowego Instytutu Teatralnego UNESCO.


PROGRAM WROSTJA: http://www.wrostja.pl/site/program_wroclaw_2014/n/1/n/1/n/1.html

Program na Issue:  http://issuu.com/wrostja/docs/_programwrostja_2014_wnet


 

Wszystkie wydarzenia WROSTJA odbywają się w Teatrze Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu przy ul Braniborskiej 59.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie.

Główni organizatorzy: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Teatru, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. L. Solskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu
współorganizator: Towarzystwo Kultury Teatralnej
patronat: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Wrocławia
Międzynarodowy Instytut Teatralny ITI – UNESCO
dyrektorzy: Piotr Borkowski (dyrektor Spotkań), Wiesław Geras (dyrektor artystyczny Spotkań)
kierownik realizacji: Karolina Michalska-Cecot
Rada Programowa: Elżbieta Czaplińska – Mrozek, Janusz Degler, Wiesław Geras, Krzysztof Kuliński, Tomasz Miłkowski, Elwira Militowska, Lech Śliwonik, Jan Zdziarski
JURY 43. OFTJA: Elżbieta Czaplińska – Mrozek, Janusz Degler, Bogusław Kierc, Dorota Stalińska, Lech Śliwonik
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.