r o k j u b i l e u s z o w y
Jest rok 2022. Jesteśmy w trzeciej dekadzie XXI w. – jako Wydział istniejemy już 50 lat. Nieustannie, od początku, stwarzamy się.
50 lat historii, 50 lat magii teatru lalek, 50 lat badania relacji człowiek – człowiek / człowiek – lalka i rozpoznawania potencjału formy i talentu. Codziennie korzystamy z tego, co daje nam przeszłość, teraźniejszość i projektujemy przyszłość. Ten rok jest rokiem jubileuszowym. Wszystkie wydarzenia, które zaistnieją będą okazją do konfrontacji i promocji Wydziału, dialogu ze współczesnością. Rozpoczęliśmy premierą dyplomu „Złe zabawy” w reżyserii brazylijskiego artysty, tancerza, performera Dudy Paivy, z 16stką utalentowanych studentów na scenie. Następnie zrealizowaliśmy dyplom – futurystyczną „Zonę” twórców Marcina Bartnikowskiego i Marcina Bikowskiego. Właśnie otworzyliśmy drzwi naszego Wydziału i zapraszamy na konsultacje. Przed nami jeszcze otwarcie SCENY LETNIEJ, SCENY IMPRO, międzynarodowy festiwal 15. METAFORMY i kolejny dyplom: tym razem musical lalkowy. W planach: filmy, eseje, warsztaty, wywiady i publikacje. A w międzyczasie sesja i rekrutacja na kierunki na naszym Wydziale, a wraz z nią nowi studenci reżyserii, aktorstwa teatru lalek i studiów podyplomowych.
50 lat Wydziału to ludzie. Wybitni pedagodzy praktycy i teoretycy, studenci i ich artystyczne odkrycia, nagrody i wyróżnienia, ale też trudy związane z tym, co nowe i z tym, co zastane, czasem k2, trema i inne kołatania serca. Po ludzku, dużo. Ale 50 lat Wydziału to również zmieniające się na przestrzeni lat władze Wydziału i wytyczanie nowych kierunków, to też administracja i niezastąpiony dziekanat, który ma serce i pamięć do zdarzeń i twarzy. To też pracownia z artystami i rzemieślnikami na pokładzie wykonująca genialne lalki, kostiumy, rekwizyty, wspomagająca dydaktykę i realizująca projekty scenograficzne do dyplomów. To witający codziennie portierzy i portierki, zawsze trzymający sztamę ze studentami i panie sprzątające, które porządkują uczelnię po naszych lalkowych eksperymentach. A rzeczy, przedmiotów, obiektów, rekwizytów mamy baaardzo dużo. Wydział Lalkarski to również bardzo ważny w dzisiejszych czasach dział promocji, ale też montażyści, techniczni, realizatorzy światła, dźwięku, projekcji. To w końcu od niedawna na uczelnianym gruncie rzecznicy ds. etyki i psychologowie. Wszyscy bardzo potrzebni. Zmienia się świat. Zmieniamy się. Integrujemy się artystycznie z Akademią Sztuk Pięknych, Akademią Muzyczną we Wrocławiu i z Polsko – Japońską Akademią Technik Komputerowych w Warszawie. Ewoluujemy nieprzerwanie, wprowadzając nowości w programie studiów, zachowując multidyscyplinarność jako znak firmowy.
Ale świętujemy w cieniu wojny. Trudno celebrować, kiedy za naszą wschodnią granicą dzieje się ludzki dramat. Zmieniają się priorytety i poziom odczuwania. Utrzymujemy wrażliwość pomagając, ale też wyrażamy siebie i swoje postawy poprzez sztukę. W obliczu okrucieństwa wojny ten szczególny rodzaj wspólnoty, jaki towarzyszy tworzeniu i odbiorowi sztuki mogą przynieść uczucie ulgi i odczucie piękna.
Do stworzenia jubileuszowej identyfikacji wizualnej Wydziału Lalkarskiego zaprosiliśmy Vlada Boyko, młodego ukraińskiego projektanta graficznego i artystę multimedialnego, który w swojej twórczej praktyce zawsze poszukuje oryginalnych i emocjonalnych rozwiązań, starając się wywołać nowe doświadczenia dla siebie i dla odbiorcy. Zapraszamy do obejrzenia projektów artysty.
A tymczasem na smak esej dra Michała Kowalczyka o początku Wydziału Lalkarskiego w 1972. Dziękujemy Wrocławskiemu Teatrowi Lalek za piękny start i wspólną historię. Warto przeczytać. Miłej lektury. Zapraszamy na Wydział Lalkarski!
Ewelina Ciszewska
dziekana Wydziału Lalkarskiego