Magdalena Drab

Aktorka, dramatopisarka, reżyserka, felietonistka w miesięczniku „Teatr”.
Od 2020 roku pedagog Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego Filii we Wrocławiu, gdzie prowadzi zajęcia z Elementarnych zadań aktorskich, Podstaw gry aktorskiej i Treningu aktorskiego.

Ukończyła Wydział Aktorski PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi, gdzie w 2019 roku uzyskała tytuł doktora sztuki.

Została nagrodzona na 31. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi (2013) za rolę Kobiety w spektaklu Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku w reż. Małgorzaty Bogajewskiej. Debiutowała w Teatrze Nowym im. K. Dejmka w Łodzi rolą Ryfki w spektaklu „Kokolobolo” w reż. J. Głomba. Od 2014 roku jest związana z Teatrem Modrzejewskiej w Legnicy, gdzie współpracowała z takimi reżyserami jak: Piotr Cieplak (Kobieta obsadzona jako Konrad w „Wyzwoleniach”), Ondrej Spisak (Papuga w „Konferencji Ptaków”), Anna Augustynowicz (Kordelia w „Królu Learze”) czy Piotr Ratajczak (Wariant A w serialu teatralnym „5.0”).

Jest współzałożycielką Fundacji Teatr Zamiast, gdzie wyreżyserowała takie spektakle jak Targowisko, czyli dzieje rozkładu pana H. (2014) Miasto Ł. (2014) oraz monodram Alberta Pyśka Motyl – publiczna egzekucja z muzyką na żywo (2017). W tym samym roku miała miejsce premiera jej autorskiego monodramu Curko Moja Ogłoś To – rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk, który przyniósł jej liczne nagrody. M. in. główną nagrodę w 1. Konkursie na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego „The Best Off”, dwie nagrody na Festiwalu OFTeN w Ostrowie Wielkopolskim, nagrodę aktorską na 9. Koszalińskich Konfrontacjach Młodych „m-teatr”, wyróżnienie na Toruńskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora, wyróżnienie na Festiwalu „Kontrapunkt” w Szczecinie oraz wyróżnienie aktorskie na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.

Jest autorką ponad dwudziestu sztuk teatralnych. Za dramat Słabi. Ilustrowany banał teatralny zdobyła Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną oraz Alternatywną Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną w 2017 („Dialog” 5/2017), a Trup (2015), Film odcinkowy z ludźmi w tle (2018, „Dialog” (6/2018)) oraz Wschód-zachód (2019), Wyzwolenia (2020) i Czarownice (2021) znalazły się w półfinale tego konkursu. Zdobyła również wyróżnienie za sztukę Historia zapominania („Dialog” (6/2019)) w Konkursie „Niepodlegli” zorganizowanym przez Teatr Polski w Warszawie, II nagrodę za sztukę Patoformy w Konkursie STREFY KONTAKTU organizowanym przez Teatr Współczesny we Wrocławiu oraz nagrodę za dramaty Dzielni chłopcy i Wyzwolenia w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Jej dramaty były tłumaczone na język francuski, czeski i rosyjski.

W 2018 roku wystawiła na scenie w Legnicy swój dramat Dzielni chłopcy („Dialog” (4/2016) w autorskiej reżyserii. Wyreżyserowany przez nią spektakl Ptak  w Teatrze Polskim im. H. Konieczki w Bydgoszczy otrzymał nagrodę specjalną w Konkursie „Klasyka Żywa”. Jej dramaty zrealizowane w ramach cyklu „Teatroteka otrzymały liczne nagrody na festiwalach w kraju i zagranicą.

W 2019 roku otrzymała nagrodę WARTO. W 2020 roku uzyskała nominację do Paszportu Polityki w kategorii Teatr oraz wyróżnienie ZŁOTY PROLOG.

W swojej pracy koncentruje się przede wszystkim na poszukiwaniu różnorodności form i tematów. Interesują ją również zagadnienia społeczne. Jako aktorka inspiruje się metodą Mike’a Leigh.