Matrusz Barta. Blondyn w kręconych włosach.

Mateusz Barta

Jestem absolwentem Wydziału Lalkarskiego Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie Filii we Wrocławiu.

W 2016 roku zostałem stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz Prezydenta Wrocławia w latach 2015-2018.

W 2016 rozpocząłem pracę jako aktor w Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku-Białej. W tym czasie zostałem laureatem Złotej Maski- Nagrody Marszałka województwa śląskiego za role: Króla Maciusia Pierwszego w spektaklu “Król Maciuś Pierwszy” w reż. Konrada Dworakowskiego i Buratino w spektaklu “Buratino”  w reż. Mariana Pecko (2018).

Otrzymałem nominację do Nagrody Prezydenta Bielska- Białej “Ikar” za dotychczasowe aktorskie osiągnięcia. W latach 2018-2023 byłem aktorem Teatru Animacji w Poznaniu. To właśnie tutaj zrealizowałem takie spektakle jak: “Za- Polska” i “Pan Tadeusz” w reż. Agaty Biziuk, czy “Miłość do trzech pomarańczy” w reż. Pawła Aignera.

Na Wydziale Lalkarskim Akademii Sztuk Teatralnych prowadzę zajęcia z gry aktorskiej w masce. Wcześniej byłem asystentem-wolontariuszem na zajęciach prof. Józefa Frymeta i prof. Jacka Radomskiego.

Od 2016 roku koordynuję Międzynarodowe Spotkania Szkół Lalkarskich “Metaformy”. W październiku 2022 r. podczas XV edycji Festiwalu sfinalizowałem autorski projekt badawczy “Tylko jeden egzemplarz” – monografię podsumowującą historię Spotkań.

W 2021 roku zostałem laureatem Programu Stypendialnego “Młoda Polska” dla młodych, zdolnych twórców. W ramach niego powstał spektakl “Niedźwiedzi bóg” w reż. Marka Idzikowskiego, na podstawie opowiadania Hiromi Kawakami.

W 2022 r. otrzymałem Nagrodę Rektora AST III stopnia.

W czerwcu 2023 r. otrzymałem Stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców.

We wrześniu 2023 r. Rada ds. Stopni AST nadała mi stopień doktora.